Australorp TavuğuAustralorp Avustralya orijinli bir tavuk cinsidir. Özellikle yumurta üretimi amaçlı geliştirilmiştir. 1920’lerde dünya çapında popülarite kazanan bu cins, yumurta üretiminde pek çok rekor kırınca Batı dünyasında tanınmaya başlamıştır. Avustralya’nın milli tavuğu kabul edilen Australorp tavuğunun en yaygın rengi siyahtır. ABD’de resmi olarak tanınan tek Australorp varyasyonu da siyahtır. Ancak Avustralya’da siyahın yanı sıra mavi ve beyaz Australorp varyasyonları, Güney Afrika’da ise mavi, beyaz, buff, splash, wheaten laced ve golden varyasyonları da tanınmaktadır.

Australorp Tavuğunun Tarihçesi

Australorp cinsinin geliştirilmesinde İngiltere’den 19. Yüzyıl sonu ile 20. Yüzyıl başlarında ithal edilen Black Orpington ve Rhode Island Red cinsi tavuklar kullanılmıştır. Minorca, White Leghorn ve Langshan cinsleriyle de melezlenen Australorp bugünkü karakterini kazanmıştır. Plymouth Rock cinsiyle de melezleme yapıldığına dair kayıtlar vardır. İlk yetiştiricilerin öncelikli amacı ticari verimlilik olmuştur. Bugün son şeklini almış olan cins Australian Black Orpingtons (Austral-orp) diye adlandırılmıştır. İsmin kaynağı ile ilgili tartışmalar bulunmakla birlikte bu isme rastlanan en erken kayıtlar 1. Dünya Savaşı’nın hemen öncesindeki döneme aittir. Cinsin resmi olarak tanınması için çaba sarf eden ilk kişi William Wallace Scott olmuştur. Australorp cinsi için “Australs” ismi de önerilmiş, 1929’da Australorp ismi resmi olarak tanınmıştır.

Renkler & Varyasyonlar

Australorp pek çok diğer tavuk cinsi gibi bantam (bodur) ve standart olmak üzere iki boyutta ve pek çok farklı renkte bulunabilmektedir.

Şu an için Avustralya tarafından resmi olarak tanınan 3 renk varyasyonu vardır; siyah, beyaz ve mavi. Beyaz Australorp 1949’dan beri kayıtlıdır ancak resmi olarak tanınmaları 2011 yılını bulmuştur. Güney Afrika, buff, splash, wheaten laced ve golden varyasyonlarını da tanımaktadır.

Yumurtalar

Australorp cinsinin dünyanın ilgisini çekmesi 1922 – 23 yıllarında kırdığı yumurta üretim rekorları ile olmuştur. Söz konusu yıllarda yapılan 365 günü kapsayan bir denemede 6 Australorp dişi toplam 1857 yumurta yani tavuk başına 309.5 yumurta vermişti. Bu rekorun günümüzün modern kümes koşulları ve teknolojisi olmadan başarıldığı unutulmamalıdır. Bu rekorun üzerine İngiltere, ABD, Güney Afrika, Kanada ve Meksika’dan Australorp siparişlerinde patlama yaşanmıştır. İyi bakılan Australorp tavuklar yılda ortalama 250 açık kahverengi yumurta verirler. Bugüne kadarki en büyük rekor 365 günde 364 yumurtadır. Australorp aynı zamanda yuvasına ve yavrularına iyi bakan bir cinstir, bu da Australorp tavuklarını en değerli cinslerden birisi yapan özelliklerdendir.

Ağırlık

Büyük Australorp
Horoz3.9–4.7 kg
Tavuk3.3–4.2 kg
Yavru horoz3.2–3.6 kg
Piliç3.0–3.6 kg

 

Bodur Australorp
Horoz1.2 kg
Tavuk790 g
Yavru horoz1.6–2.1 kg
Piliç1.3–1.9 kg

 

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder