brahma tavuğuBrahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş, soyu Şangay limanından ihraç edilen çok büyük tavuklara dayanan bir türdür. 1850 – 1930 yılları arasında Brahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eti en yaygın olarak tüketilen tavuk türüydü.

Brahma Tavuğunun Tarihçesi

Brahma’nın orijini hakkında pek çok tartışma vardır. Çin’in Şangay limanından ihraç edilen çok büyük tavuklardan Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş bir tür olduğu düşünülmektedir. Türün ilk örnekleri Şangay tavuğu olarak bilinmektedir. Günümüzde Bangladeş tavuğu olarak bilinen Chittagong tavukları ile sınırlı çapraz melezleme Brahma tavuğuna özgün kafa şeklini ve onu Cochin türünden ayıran gaga ibiğini kazandırmıştır. Cochin de Şangay tavuklarından geliştirilmiş bir başka türdür.

Brahma tavukları ilk kez 1852 yılı Aralık ayında İngiltere’ye ihraç edilmiştir. George Burnham, Kraliçe Viktorya’ya hediye olarak 9 adet “Gri Şangay” tavuğu göndermiştir. Dark Brahma varyasyonu bu Gri Şangay tavuklarından İngiliz yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yeni tavuklar da bu kez İngiltere’den ABD’ye ihraç edilmiştir.

Light ve dark Brahma, 1874 yılında Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin mükemmellik standartlarının ilk baskısında yer almıştır. Buff varyasyonu ise 1924’te ya da 1929’da eklenmiştir.

1850 – 1930 yılları arasında Brahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eti en yaygın olarak tüketilen tavuk türüydü. Bu büyük türün horozları 8 kg. kadar geliyordu. Dişileri ise 6 kg. ağırlığa kadar ulaşıyordu.

Brahma türünün adını Hindistan’daki Brahma Putra nehrinden aldığı düşünülmektedir.

Brahma Tavuğunun Karakteristik Özellikleri

Brahma büyük ve güçlü bir tavuk cinsidir. Büyük bir başı vardır. Dikildiği zaman gövdesi V şeklini andırır ve özellikle erkeklerinin boyları oldukça uzun görünür. Ayakları güçlüdür, tüyler orta parmağa kadar iner ve tüy sıklığı Cochin türünden daha fazladır.

Ortalama ağırlık horozlar için 5.5 kg., dişiler için 4.5 kg. kadardır.

Brahma kışları büyük kahverengi yumurtalar yumurtlayabilen bir cinstir. Yumurtaları ortalama 55 – 60 gr. gelir.

Brahma Tavuğunun Tanınmış varyasyonları

Amerikan Standartlar Enstitüsü üç Brahma varyasyonunu tanımıştır: Light, Dark ve Buff (iri yapılı). Light Brahma beyaz renk gövde üzerinde yer yer kenarları beyaz siyah tüyler ve siyah bir kuyruğa sahiptir. Light Brahma horozlarının boyun tüyleri siyah şeritlidir. Dark Brahma varyasyonunda dişi ve erkekler arasında çok belirgin fark vardır. Dişiler koyu gri – siyah renge sahiptir, erkekler ise boyun ve diğer bölgelerde siyah beyaz tüylere ve siyah bir gövde ile siyah kuyruğa sahiptirler. Dark Brahma’nın kanatları beyaz omuzludur ve belirgin tüylerin kenarları da beyazdır. İri yapılı (buff) Brahma varyasyonu Light Brahma ile hemen hemen aynı renklere sahiptir ancak temel renkleri beyaz yerine altın sarısıdır. Avustralya Kümes Hayvanları Birliği siyah, mavi, barred, crele ve çizgili Brahma varyasyonlarını da kabul etmiştir.

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder