Fizan (Polonya) TavuğuPolonya tavuğu (FİZAN) Avrupa’ya ait bir tavuk cinsidir. Özellikle kafa ibiği ve tüyleri ile tanınır. Cinsin bilinen en eski üyeleri Hollanda’dan gelir ancak tam menşei bilinmemektedir. Bu tavukların kafa ibikleri tüm başlarını kaplayacak kadar büyüktür. Bu ibik tavuğun görüşünü kısıtlar ve ona asabi bir karakter kazandırır. Buna rağmen, Polonya tavuğu (FİZAN) terbiye edildiğinde oldukça uysal ve ürkek bir cinstir.

Bu tavuklar öncelikle şov amaçlı üretilirler. Geçmişte ise yumurta verimlilikleri için kullanılmışlardır. Bu cins kuluçkaya pek sık yatmaz ve beyaz yumurtası ile bilinir. Polonya tavuğunun (FİZAN)sakallı, sakalsız ve kıvırcık türleri vardır.

Fizan Tavuğunun Tarihçesi

Polonya tavuğunun (FİZAN) atalarının Avrupa’ya eski çağlarda Moğollar tarafından Polonya’ya getirilmiş olabileceği düşünülmektedir. Bir başka varsayım ise bu cinsin 1500’lü yıllarda İspanya ya da İtalya’dan gelmiş olabileceği yönündedir. Polonya tavuğu (FİZAN)Hollanda’da standardize edilmiş ve 16. Yüzyılda safkan bir cins olarak tanınmıştır. 1400’lü yıllarda, sonrasında 16. ve 18. Yüzyıllarda özellikle İtalyan ve Hollandalı ressamların tablolarında Polonya tavuğuna (FİZAN)rastlanmaktadır. Fransa’da bu cins mükemmel bir yumurtlayıcı olarak tanınmaktaydı. Polonya tavuğunun (FİZAN) Amerika’da tanınması ise 1830 – 1840 yılları arasında olmuştur. Amerikan çiftçileri ve tavuk yetiştiricileri bu cinse oldukça ilgi göstermiştir. 1874’te Amerika’da resmen tanınan Polonya tavuğunun (FİZAN)çeşitli türleri de 1883, 1938 ve 1963’te resmen kabul edilmiştir.

Polonya tavuğunun (FİZAN)orijini ile ilgili pek çok tartışma vardır. Bazıları bu cinsin kökeninin Polonya’ya dayandığını iddia etmektedir. Lehçe’de Polonya tavuğuna “Czubatka Staropolska” adı verilmektedir. Polonya folklorundaki Czubatka adlı horoz şeklindeki taşralı centilmen figürü modern Polonya tavuğuna (FİZAN)çok benzemektedir. Bu figüre Polonya kültüründe pek çok yerde rastlanmaktadır.

Etimoloji

Cinsin adının kaynağı belirsizdir. Polonya tavuğunun (FİZAN) Polonya ile ilgisi bilinmemektedir. İsmin Hollanda dilinde kafa anlamına gelen “pol” sözcüğünden türediği ve bu cinse dikkat çekici kafa yapısından dolayı verildiği de varsayımlar arasındadır.

Fizan Tavuğunun Özellikleri

Polonya tavuğunun (FİZAN) ufak, V şeklinde bir ibiği vardır. Kulak memeleri ve gerdan ibiği ufaktır ve tepe ibiği ve sakallar arasında tamamen gizlenmiş olabilir. Kulak memeleri beyazdır, ibik ve gerdan ibiği parlak kırmızıdır.

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder