New Hampshire TavuğuNew Hampshire tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletine ait bir tavuk cinsidir. Yetiştiriciler bu cinsi Rhode Island Red cinsinden geliştirmişlerdir. Nesiller süren seleksiyona dayalı ıslah New Hampshire cinsine kendi karakteristiğini kazandırmıştır. Erken olgunlaşma, hızlı tüylenme ve büyük kahverengi yumurtalar bu cinsin en belirgin özellikleridir. Yetişkin bireyler yoğun kestane kızılı rengindedir. Bu renk tonu Red Island Red cinsinin renginden biraz daha açıktır ve daha düzgün dağılmış bir tondadır. Civcivler biraz daha açık kızıl renktedir.

New Hampshire Tavuğunun Tarihçesi

New Hampshire tavuğu yeni bir cinstir. Resmi olarak 1935’de tanınmıştır. Rhode Island Red’in özelleştirilmiş bir seleksiyonunu temsil eder. Erken olgunlaşma, hızlı büyüme, hızlı tüylenme ve büyük kahverengi yumurtalar bu cinsi Rhode Island Red’den ayırmıştır. Cinsin geliştirilmesi New England eyaletlerinde, özellikle Massachusetts ve (adını aldığı) New Hampshire’da olmuştur. Yemin, yumurta ve ete dönüşüm yüzdesi iyidir.

New Hampshire Tavuğunun Özellikleri

Geniş bir gövdesi vardır. Çok çabuk tüylenir, kuluçkaya gitmeye yatkındır ve anaçtır. Tüy uçlarının çoğu kırmızımsı devetüyü rengindedir. Genel renk orta ve açık kızıldır ve gün ışığında solar. İbik tektir ve orta ya da büyük boydadır. Çoğunlukla eti için yetiştirilen bu cins aynı zamanda iyi bir yumurtlayıcıdır. Yumurtaları kahverengidir, bazı varyasyonları oldukça koyu kahverengi kabuklu yumurtalar yumurtlayabilir. Rekabetçi ve agresif bir cinstir. Modern broiler endüstrisine giden yolu açan Chicken of Tomorrow yarışmalarında sıkça kullanılırlar. Delaware cinsi tavuk da New Hampshire cinsinden geliştirilmiştir.

Kullanım

New Hampshire hem yumurtalık hem etlik olarak kullanılabilir. Her ikisinde de mükemmel verimliliğe sahiptir. Orta ağırlıktaki bu cins etli bir karkasa sahiptir ve fırında pişirmelik ya da kızartmalık olarak kullanılabilir.

Ağırlık

Horoz:  3.9 kg

Dişi:       2.9 kg

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder