orpington tavuğuOrpington cinsi adını güneydoğu İngiltere’deki Kent bölgesinin Orpington şehrinden alır. Orpington yumurta ve et verimliliği açısından çok iyi bir cinstir. Büyük boyutu ve yumuşak görünüşü, zengin renkleri ve kibar hatları onu çok çekici bir cins yapar. Bu nedenle Orpington verimliliğinin yanı sıra şov amaçlı da oldukça yaygın yetiştirilir. Dişileri sık gurk olur ve anaçtırlar. Ağır olmalarına rağmen kısa mesafeleri uçabilirler ancak bunu çok nadir yaparlar.

Orpington Tavuğunun Tarihçesi

Orijinal siyah Orpington, William Cook tarafından 1886’da Minorca, Langshan ve Plymouth Rock cinsleri melezlenerek geliştirilmiştir. Cook, Londra’nın isli ve kirli havasına uyum gösterecek siyah renkte bir tavuk seçmiştir. Cinsin ilk örnekleri Madison Square Garden’da 1895’de sergilenmeye başlandığında popülaritesi birden arttı. William Cook Orpington ördeğini de geliştirmiştir.

Orijinal renkler siyah, beyaz, buff, mavi ve splash olmakla birlikte, dünya çapında tanınan pek çok başka varyasyon da vardır. Amerika’da yalnızca orijinal renkler resmi kabul görür. Buff en yaygın varyasyondur.

20. yüzyılın başlarında Alman Herman Kuhn Orpington cinsinin bir Bantam (bodur) varyasyonunu geliştirmiştir. Büyüğü ile tamamen aynı görünümde olan Bantam, sadece boyutça daha küçüktür. Bantam varyasyonunda da siyah, mavi desenli, beyaz, buff, kırmızı, buff siyah desenli, şeritli, buff Columbian ve birchen dahil olmak üzere pek çok renk seçeneği vardır. Bantam orijinal Orpington tavuklarındaki dost canlısı karakterini korur. Çok seyrek uçar ya da hiç uçmaz.

Orpington Tavuğu Dış görünüm

Orpington cinsi için iki benzer ama ayrı standart vardır. Birinci standartlar Büyük Britanya Kümes Hayvanları Kulübü tarafından yayınlanmıştır ve horozlar için 3.60 – 4.55 kg. arasında, dişiler için 2.70 – 3.60 kg. arasında ağırlık istenmektedir. Aynı zamanda ağır, geniş bir gövde ve alçak bir duruş ile bacakların çoğunu kaplayan kabarık tüyler de bu cinsin standartlarındandır. Orta boy tek ibik, kıvrımlı bir şekil, kısa bir sırt, U şeklinde bir alt çizgi ve küçük bir kafa cinsin diğer özellikleridir.

Kullanım

Orpington yılda 175 – 200 arası orta boy, açık kahverengi yumurta verir. Kışın yumurta vermeyi bırakmazlar. Orpington cinsinin bir zamanlar yılda 340 yumurta verdiği anlatılmaktadır. Yetiştiriciler veriminden çok görünüşüne odaklandıkları için son nesillerde yumurta verimi düşmüştür.

Kulüpler

İngiltere’de bu cinse özel Orpington Kulübü vardır ve Orpington Bantam Club ile 1975’te birleşmiştir. Amerika’da ise yetiştiriciler The United Orpington Club kulübü altında örgütlenmiştir. Avustralya’da ise Orpington Club of Australia faaliyettedir.

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder