plymouth rock tavuğuPlymouth Rock, Rocks ya da Barred Rocks isimleriyle de bilinen bir Amerikan tavuk cinsidir. Plymouth Rock , soğuğa dayanıklı bir ırktır ve küçük çiftlikler ya da küçük bahçelerde bakılmaya uygun bir ırktır.

Plymouth Rock Tavuğunun Kökeni ve Tarihçesi

Bu ırk 19. Yüzyılın ortalarında New England’da  (ABD nin kuzey doğu köşesi )geliştirilmiş ve ilk kez 1849’da sergilenmiştir. Dominique, Black Java, Cochin, Malay ve Dorking ırkları Plymouth Rock cinsinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Hem yumurta verimi hem de et kalitesiyle üstün bir ırk olan Plymouth Rock bugün pek çok renk varyasyonuna sahip olsa da ilk geliştirilen rengi “barred” yani şeritlidir.

Bu ırk hızlı bir şekilde popülerlik kazanmıştır. Dayanıklılık, uysallık, anaçlık ve mükemmel yumurta ve et üretimi nedeniyle Plymouth Rock çok tercih edilen bir ırktır. Diğer varyasyonların pek çoğu barred varyasyonu ile aynı genetik kaynaklardan üretilmiştir. Barred Plymouth Rock 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinin temelini oluşturuyordu. Dişi Beyaz Rock bugün de broiler endüstrisinde en çok kullanılan ırktır. Bu ırkın tüyleri suni olta yemi yapımında da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bilimsel araştırmalarda da Plymouth Rock yaygın olarak kullanılmıştır. Bu ırk üzerinde virüs araştırmaları yapılmış hatta bu araştırmalar patolog Francis Peyton Rous’a 1966’da Nobel ödülü kazandırmıştır.

Plymouth Rock Tavuğunun Karakteristik Özellikleri

Plymouth Rock büyük ve uzun ömürlü bir ırktır. Bazı varyasyonları etlik olarak bazı varyasyonları yumurta üretimi için iyidir. Uzun ve geniş bir sırtları vardır, derileri ve bacakları sarıdır. Dişilerde abdomen büyüktür bu da iyi yumurta veriminin işaretidir. Plymouth Rock ırkının yüzü ve kulak memeleri kırmızı, gagası parlak sarı, gözleri kızıl kahve renktedir, orta büyüklükte tek ibiği vardır. Tüyleri çok sık değildir ve kısadır. Dip tüyleri yumuşak ve incedir, civciv tüylerine benzer.

Sakin mizaçlı olan bu ırkın bireyleri insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Dişileri uygun ortamda kuluçkaya yatmaya eğilimlidir ve anaçtır.

Plymouth Rock Renkleri

Plymouth Rocks ırkının 8 farklı rengi vardır. Avustralya’da barred rengi dark ve light olarak ikiye ayrılmıştır. Renkler arasındaki fark kolayca ayırt edilebilir niteliktedir. Light Barred varyasyonunda Beyaz şeritler daha geniş, gri renk daha açıktır.

İngiltere, ABD ve Kanada gibi belli başlı ülkelerde tanınan renkler şöyledir:

Barred

Beyaz

Buff

Partridge

Silver Penciled

Mavi

Columbian

Siyah

Avustralya standartları içinse renkler şöyledir:

Light Barred

Dark Barred

Beyaz

Buff

Partridge

Silver Penciled rainbow

Mavi

Columbian

Siyah

Yumurtalar

Plymouth Rock dişileri pembeye çalan orta kahverengi yumurtalar verir. Kış boyunca yumurtlamaya devam ederler ancak kışın verim biraz düşer. Tavuğun kalitesine, bakımına göre yumurta verimi de değişir.

Ortalama ağırlıklar

Horoz:               4.3 kg

Tavuk:               3.0 – 3.4 kg

Yavru horoz:      3.6 kg

Piliç:                   2.3 – 2.7 kg

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder