Rhode Island Red TavuğuRhode Island Red (Rhode Island Kırmızısı), Amerikan türü bir tavuk cinsidir (Gallus gallus domesticus). Eti ve yumurtası için üretilen bir tavuktur, şov amaçlı da yetiştirilir. Dayanıklılığı ve yumurta verimi ile, bahçede yetiştirmeye uygun bir tavuktur. Endüstriyel olmayan Rhode Island Red türleri The Livestock Conservancy tarafından “iyileşmekte / yeniden çoğalmakta” olan tür olarak listelenmiştir.

Rhode Island Red Tavuğu Tarihçesi

Rhode Island ve Massachusetts’de geliştirilen Rhode Island Kırmızısı’nın ilk örnekleri hem tek ibikli hem de gül ibikli bireylerden oluşmaktaydı. Rhode Island Kırmızısı zengin rengini, güçlü yapısını ve nispeten sert tüylerini Malay cinsinden almıştır.

Rhode Island Red, Rhode Island eyaletinin Little Compton bölgesindeki Adamsville köyünde geliştirilmiştir. Türün geliştirilmesinde kullanılan bireylerden birisi İngiltere’den ithal edilen siyah göğüslü kırmızı Malay horozuydu. Bu horoz Smithsonian Enstitüsü’nde Rhode Island Red cinsinin babası olarak halen sergilenmektedir.

1925’de Rhode Island Red Club of America, Adamsville’de bir Rhode Island Red anıtı yapılması için bağışta bulunmuştur. Bu anıt bugün Amerikan Tarihi Yerler Listesi’ne kayıtlıdır. Little Compton yerleşiminde de 1954’de başka bir anıt daha dikilmiştir.

Rhode Island Kırmızısı özellikle yumurta verimi nedeniyle pek çok modern hibrit cinslerin geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Rhode Island Red Tavuğu Görünümü

Bu tavuğun tüyleri pas rengindedir. Siyah üzerine maun kenarlı daha koyu tonlarda olanlar da görülmektedir. Rhode Island Kırmızısı tavukların gözleri kırmızı – turuncu, gagaları kırmızımsı kahve rengi, bacakları ve ayakları sarıdır (ayak parmaklarında biraz kırmızı tonları da vardır). Civcivleri açık kırmızı – ten rengi arası renklerde olur. Horozlar 3.9 kg, dişiler ortalama 2.9 kg ağırlıktadır.

Rhode Island Red Tavuğu Yumurta Verimi

Rhode Island Kırmızısı kahverengi renkte yumurtalar verir ve yumurta verimi iyi bir ırktır. Sağlıklı dişiler bakımlarına ve ortamlarına göre haftada 5 – 7 yumurta verebilir. Dişiler ilk yumurtlama sezonlarında 312, ikinci sezonda 223 yumurta verirler.

Gökova Süs Tavukları olarak ilk sezon ve ikinci sezon arasındaki yumurta verimini dikkate almanızı öneririz.

Maltese tavuklarıyla (siyah) melezlendiğinde yavrular sıcak ve nemli iklimlere dayanıklı olur.

Ortalama Ağırlıklar

Horoz:  3.9 kg

Dişi:       2.9 kg

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder