Sablepoot (Çizmeli Bodur Tavuk)Booted Bantam (Çizmeli Bodur Tavuk), Booted Bantam ya da Sablepoot olarak da bilinir. İsmi ayaklarındaki tüylerden gelmektedir. Booted Bantam gerçek bir bantam (bodur, minyatür) cinsidir çünkü kendisiyle benzer hiçbir büyük tavuk ırkı yoktur. Erkekleri 850 gram civarı, dişileri 750 gram civarı gelir. Amerikan standartları ise ideal boyutları erkekler için 740 gram, dişiler için 625 gram olarak belirlemiştir.

Sablepoot Tavuğunun Tarihçesi

Booted Bantam cinsi Belçika Bearded d’Uccle cinsi ile akrabadır. En belirgin farkları d’Uccle cinsinin sakalları ve Booted Bantam cinsinin daha uzun boyudur. Bazı kaynaklar iki cinsin aynı orijini paylaştığını ve 20. Yüzyılda Belçikalı yetiştiriciler tarafından geliştirildiklerini söylemektedir. Başka bazı kaynaklarda ise Booted Bantam cinsinin 16. Yüzyıl Hollandası’na kadar dayandığı savunulmaktadır. Söz konusu dönemde bu cinsin Hollanda’da Nederlandse Sabelpootkriel adıyla bilindiği belirtilmektedir. Booted Bantam ve Bearded d’Uccles akbaba tarzı diz tüylerine sahip çok az tavuk cinsinden ikisidir.

Avrupa’da yüzlerce yıldır popüler olan Booted Bantam, Kuzey Amerika’ya 20. Yüzyılda Almanya’dan ithal edilmiştir. 1914 yılında bu cins ABD kurumları tarafından resmen tanınmıştır.

Sablepoot Tavuğunun Özellikleri

Booted bantam bol tüylü ve ufak tefek bir tavukdur. Sırtı geniştir, göğüsleri ile doğru çıkık ve büyükçe olur, aşağı bakan kanatları dizlerine kadar iner. Bu cinsin beş tırtıklı dik bir ibiği, gri gagası, kırmızı gerdanı ve kırmızı kulak memeleri vardır. Süs amaçlı yetiştirilen bu cinsin yirmiden fazla renkte varyasyonları bulunur. Şovlarda kabul edilen renkler; çizgili, siyah, mavi, buff, cuckoo, columbian, gri, golden neck, millefleur (en yaygını), mottled, partridge, lavanta, limon millefleur, porselen, self blue, gümüş millefleur ve beyazdır.

Booted bantam cinsi genellikle arkadaş canlısı ve sakindir. İyi bir avcı toplayıcıdır. Tüylü ayakları nedeniyle bahçelere fazla zarar vermezler. Pek çok yetiştirici Booted Bantam tavuklarını kapalı alanlarda, yumuşak döşek üzerinde tutarak tüylerini korur. Dişiler kuluçkaya yatar ve çok küçük yumurtalar verirler. Özellikle yaz aylarında bodur tavuklardan beklenmeyecek kadar çok yumurtlayabilirler.

İngiltere’de Booted Bantam

Booted Bantam cinsi İngiltere’de Ender Kümes Hayvanları Birliği’nce korunmaktadır. Bu cinsin resmi olarak kabul edilmiş 11 rengi vardır. Bunlar siyah, siyah benekli, mavi, buff benekli, cuckoo, lavanta, limon millefleur, millefleur, porselen, gümüş millefleur ve beyaz olarak sıralanmaktadır. Siyah ve beyaz Booted Bantam varyasyonları İngiltere’de geliştirilmiş ve yalnızca 100 yıllık geçmişleri vardır. Son yıllarda ana kıtadan İngiltere’ye daha fazla renk getirilmiştir. En popüler renk Limon Millefleur olmuştur. Arka bahçelerde bu varyasyon giderek yaygınlaşmaktadır.

HASTALIKLARI NELERDİR?Booted Bantam cinsi Mareks hastalığından kolay etkilenebilmektedir.

 

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder