Sultan TavuğuSultan tavuğu kökeni Türkiye’ye dayanan bir cinstir. İngilizce’de “Sultan chicken” isminin yanı sıra doğrudan Türkçe’den alınmış “Serai-Tavuk” (saray tavuğu) ismiyle de bilinmektedir.

Bu cins her zaman öncelikle süs amacıyla beslenmiş ve Osmanlı saraylarının bahçelerinde yer verilmiştir. Batı’da az görülen Sultan Tavuğu genellikle şov amaçlı yarışmalar için beslenmektedir.

Sultan Tavuğunun Tarihçesi

Sultan tavuğu Türkiye’den Batı’ya ilk kez 1854’de Elizabeth Watts tarafından çıkartılmıştır. Watts Londra’ya beraberinde ufak bir sürü getirmiştir. 1867’de ilk kez Amerika’da da görülmeye başlanan bu cins, 1874’de ABD tarafından da resmi olarak tanınmıştır.

Sultan Tavuğunun Karakteristik Özellikleri

Sultan tavukları geniş ve kabarık tepe ibikleri, sakalları, uzun kuyrukları ve bol ayak tüyleri ile çok dekoratiftirler. Küçük, V şeklindeki ibikleri tüylerinin altında neredeyse tamamen kaybolmuştur. Sultan tavukları aynı zamanda her bir ayağında beş parmağı olan nadir cinslerdendir. Erkekleri yaklaşık 2.7 kg., dişileri 2 kg. gelir. Sultan, tavuk cinsleri arasında (bodur tavuklar hariç) en küçüğüdür. Diğer cinsler gibi Sultan tavuğunun da bodur bir versiyonu vardır.

Sultan Tavuğunun Renkleri ve Bakımı

Sultanlar siyah, mavi ve beyaz olmak üzere üç renkte bulunabilir. Beyazlar en bilinenleridir. Dişileri ufak, beyaz yumurtalar verir. Yumurtlama sık gerçekleşmez ve pek kuluçkaya yatmazlar. Hareketli, uysal ve dost canlısı tavuklardır. Kapalı alanda tutulduklarında rahatsız olmazlar. Nazik tüylerinin korunması için Sultan tavuğu yetiştiricileri tavuklarına özel kümeslerde özenle bakarlar. Sultan tavukları kendilerinden güçlü diğer cinslerle bir arada tutulurlarsa zarar görebilirler.

Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder