Wyandotte TavuğuWyandotte, menşei Amerika Birleşik Devletleri olan bir tavuk cinsidir. Cinsin ilk örnekleri 1870’lerde görülmeye başlanmıştır. Uysal bir cins olan Wyandotte hem kahverengi yumurtaları hem de eti için beslenebilir. Oldukça çeşitli renklerde bulunabilirler, et ve yumurta için yetiştirilmelerinin yanı sıra şov amaçlı da beslenirler. Wyandotte açık kahverengi ya da ten rengi renkte yumurtalar verir. Wyandotte dişileri oldukça anaç yapıdadır. Göğüs gelişmiş, et kalitesi çok yüksektir. Civcivlerin kaba tüylerinin erken çıkması ,kolay kilo almaları kış aylarında da yumurta veriminin yüksek olması nedeniylede ayrıca tercih edilirler.Bu cins bazı özelliklerinden dolayı (broiler)elde etmek içinde kullanılmaktadırlar

Wyandotte Tavuğunun Görünümü

Wyandotte orta boy bir tavuktur, gül şeklinde bir ibiği ve tüysüz bacakları vardır. Tüyleri geniştir ve sık değildir. Arka kısımları oldukça karık ve yumuşak tüylüdür. Bacakları sarıdır.

Wyandotte Tavuğunun Renkleri

Amerikan Kümes Hayvanları Birliği tarafından tanınan sekiz farklı Wyandotte rengi vardır. Bunlar siyah, mavi, buff, buff Columbian, Columbian, golden laced, partridge, silver laced ve silver pencilled olarak sıralanır. Amerikan Bantam (Bodur Tavuk) Birliği tarafından tanınan bodur Wyandotte renkleri ise buff Columbian, siyah göğüslü kırmızı, mavi kırmızı, limon mavi, şeritli, kahverengi kırmızı ve birchen olarak sıralanmaktadır. Bazı ülkelerde (örneğin İngiltere) mavi desenli kırmızı ve buff desenli gibi başka renkler de tanınmaktadır. Bunlarla birlikte toplam 17 renk vardır.

Kullanım alanları

Wyandotte dişileri yılda ortalama 200 yumurta verirler. İyi besili, çok sağlıklı bir dişi yılda 240 yumurtaya kadar verebilir. Yumurtalar kahverengi ya da soluk renkte olabilir. Dişiler yaklaşık 3 kg., horozlar ise yaklaşık 4 kg. ağırlıktadır. Bu cinsin dişileri anaçtır. Doğal tohumlama gerçekleşmesi kuyruk bölgesindeki tüy sıklığı ve kalınlığı nedeniyle bazen zordur. Aynı sebepten, bu cinsin dışkılama organının etrafı düzenli olarak yıkanmalı, arka bölgedeki yoğun tüylere yapışan dışkı artıkları temizlenmelidir.

VaryasyonDetayNotlar
Golden LacedGolden Laced Wyandotte altın rengi tüylere sahip bir varyasyondur. Tüylerin kenarları siyah desenlidir, kuyruk siyahtır. Bu varyasyon 1888 yılında resmi olarak tanınmıştır. Blue Laced Red Wyandotte varyasyonunun popüler hale gelmesi ve bazı acemilerin bu iki varyasyon arasındaki farkı bilmeden iki varyasyonu sürekli melezlemesi nedeniyle Amerika’da Golden Laced Wyandotte bulmak zorlaşmıştır.
Blue Laced RedBlue Laced Red Wyandotte, kenarları mavi, kızıl kahverengi tüylere sahip bir varyasyondur. Bu varyasyon “Andalusian blue” genleri taşır, renkleri bu cinsle melezlenmesinden gelmektedir. Kızıl kahve ana renk değişmemelidir.Bu varyasyon ABD’de halen resmi olarak tanınmamıştır.
Buff LacedKenarları beyaz, devetüyü renginde tüyleri vardır.Bu varyasyon ABD’de halen resmi olarak tanınmamıştır.
Silver LacedBeyaz zemin üzerine kenarları siyah tüyleri vardır. Original Wyandotte cinsi bunlardır.
BeyazHer tarafı tamamen bembeyazdır. Herhangi bir bölgesinde farklı renk tonu bulunması hayvanın resmi olarak beyaz varyasyondan sayılmasını engeller.
SiyahTüm tüyleri siyahtır ve hafif bir yeşil ışıltısı vardır. Tüylerinde yeşil yerine mor ışıltı olanlar orijinal siyah Wyandotte değildir, üretimine devam edilmemelidir.
BuffHer yeri kızıl turuncu renktedir. Beyaz tüyü olmamalıdır.
ColumbianAna rengi beyazdır, kuyruğu ve kanat uçları siyahtır. Boynu Silver Laced Wyandotte gibi desenlidir. Siyah lekelenme bu varyasyonda sık görülür.
PartridgePartridge varyasyonunun renkleri ABD ve İngiltere arasında farklılık göstermektedir. Amerika’da temel renk maun üzerine siyah çizgili, İngiltere’de ise krem rengi üzerine siyah çizgilidir.Amerika’da Partridge Wyandotte’nin nesli tükenmek üzeredir.
Silver PencilledPartridge ile benzer olan bu varyasyonun ana rengi gümüş/beyazdır.Amerika’da bu varyasyonun hem büyük hem de bodur nesilleri tükenmek üzeredir.
MaviMavi renk Andalusian blue cinsiyle melezlenmesinden gelir. Bu varyasyonun ana rengi koyu mavi olmalı, tüy kenarlarında renk daha da koyulmalı ve desenli tüy intibası vermelidir.
Barred (şeritli)Tüm vücutlarında tüyler siyah ve beyaz şeritlidir.
Mille FleurMille fleur Wyandotte zengin, göz alıcı bir kırmızı üzerine siyah ve beyaz benekli tüylere sahiptir.Bu varyasyon ABD’de resmi olarak tanınmamıştır.
Buff ColumbianColumbian varyasyonu ile aynıdır. Ana rengi deve tüyüdür.
RedTamamen yoğun kırmızı renktedir.
Yorum Bırakın

Email adresiniz kimseyle paylaşılmaz. Gerekli alanları doldurunuz *

Bu özellikleri HTML ve bunları: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kullanabilirsiniz.

Formu TemizleGönder